Zamek w Sztumie oficjalnie filią Muzeum Zamkowego w Malborku

Od 24 listopada zamek w Sztumie oficjalnie należy do Skarbu Państwa i stał się Filią Muzeum Zamkowego w Malborku. 

Akt notarialny przejęcia zamku krzyżackiego oraz Wzgórza Zamkowego w Sztumie na rzecz Skarbu Państwa przez Muzeum Zamkowe w Malborku został podpisany w Sztumie 24 listopada. To finał długich przygotowań, zapoczątkowanych od pozytywnych opinii Jarosława Sellina - wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Przypomnijmy: Zamek w Sztumie jest położony nad Jeziorem Sztumskim, mieści się przy ulicy Galla Anonima. Został zbudowany w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w latach 1326-35 na planie wielokąta z dwiema wieżami, w miejscu staropruskiego grodu. Był siedzibą wójta krzyżackiego. Od 1410 roku budowla znajdowała się w rękach polskich. Po wojnie trzynastoletniej, w latach 1468-1772, był siedzibą polskich starostów. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, został częściowo rozebrany przez władze pruskie. W 1867 na piwnicach skrzydła południowego nadbudowano budynek sądu i więzienia. Zachowały się dwa skrzydła przebudowane w XIX wieku, w północnym narożu kikut wieży więziennej, w narożu północno-zachodnim pozostałości wieży bramnej i mury obwodowe wysokości 8 metrów. Dawna siedziba Sztumskiego Centrum Kultury.

Zawarcie umowy w takim kształcie pozwoli Muzeum na podjęcie działań związanych z zagospodarowaniem Zamku w Sztumie oraz na wpisanie Oddziału Muzeum - Zamku w Sztumie do statutu Muzeum Zamkowego w Malborku. Jak to przełoży się na atrakcyjność sztumskiego zamku dla publiczności czy rekonstruktorów? Czas pokaże. 

 

info:materiały prasowe

foto: wikipedia.com/CC BY-SA 3.0

K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: