Wystawa „Beksiński nieznany” po raz pierwszy w Gdańsku

Ponad 100 prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – można obejrzeć podczas wystawy dzieł artysty od 5 stycznia do 4 lutego 2018 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
 

Ekspozycji towarzyszą wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR, czyli wirtualnej rzeczywistości, która pozwala wejść w świat stworzony na podstawie niezwykłej wyobraźni artysty.

Nieznana cząstka twórczości artysty

– Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną" cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi Ewa Barycka z Fundacji Beksiński.

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala wniknąć w świat stworzony na podstawie niezwykłej wyobraźni artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.

Tajemnicze epizody

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji – od prac artysty po wydarzenia i pokazy towarzyszące. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

Beksiński a współczesność

Biograficzny wykład multimedialny „Beksiński a sztuka współczesna" odbędzie się 20 stycznia 2018 r. o godz. 16 w sali głównej teatru. To będzie analiza twórczości Beksińskiego w porównaniu z artystami współczesnymi oraz źródłami inspiracji mistrza. Przeplatany będzie prywatnymi filmami i wypowiedziami artysty, nagranymi przez pracowników Fundacji Beksiński.

Wędrująca wystawa

Prezentacja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jest częścią ogólnopolskiego tournée wystawy „Beksiński nieznany". Ekspozycja dotychczas gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK), Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim nieznanym" wszędzie, gdzie ma się pojawić.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) – wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 r. wrócił do rodzinnego miasta. W latach 50. Zajmował się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 r. przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował twórczość malarską, a w latach 90. odkrył grafikę komputerową. Został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafił do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

 

Beksiński nieznany

  • wernisaż: 4 stycznia 2018 r., czwartek – wstęp na zaproszenia
  • wystawa czynna od 5 stycznia do 4 lutego 2018 r. codziennie w godz. 14-20
  • Gdański Teatr Szekspirowski, sala wystawiennicza i foyer
  • ul. W. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk

Bilety:

  • 15 zł – dla osób indywidualnie odwiedzających wystawę,
  • 12 zł – dla grup zorganizowanych (minimum 10 osób),
  • 25 zł – bilet na wystawę + pokazy w technice VR,
  • 20 zł – biograficzny wykład multimedialny „Beksiński a sztuka współczesna" – sala główna teatru (w cenie biletu zwiedzanie wystawy)
  • 12 zł – dodatkowy wykład multimedialny „Beksiński a sztuka współczesna" dla zorganizowanych grup szkolnych – maks. 60 osób na jednym wykładzie (w cenie zwiedzanie wystawy)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: