ORP Błyskawica odda salwę na 100-lecie Niepodległej

W ramach obchodów Święta Morza połączonych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej okręt ORP Błyskawica, pamiętający czasy II wojny światowej a wycofany ze słuzby w roku 1975, wyjdzie w morze by oddać salwę honorową.

Na codzień zakotwiczony przy gdyńskim nabrzeżu, ściągający co sezon rzeszę turystów okręt – muzeum uświetni odbywające się w dniu 24 czerwca zwieńczenie Dni Morza. Ponieważ nie ma własnego napędu, jednostka zostanie wyholowana na wody Zatoki Gdańskiej i tam zakotwiczona. Salwa honorowa z 21 wystrzałów oddana zostanie z tzw. „salutówek” zamieszczonych na pokładzie. W uroczystościach udział wezmą też jednostki z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz lotnictwo. Paradę będzie można oglądać z nabrzeża. Tradycyjnie warto wybrać się z lornetką ponieważ najbardziej widowiskowe etapy parady odbywać się będą w znacznej odległości od nabrzeża. O szczegółowym programie będziemy informować bliżej terminu wydarzenia.

info/foto: Muzeum Marynarki Wojennej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: