Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Dąbrowszczacy w trzech odsłonach: wojna domowa, II wojna światowa, PRL"

Trwa trzydniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa Dąbrowszczacy w trzech odsłonach: wojna domowa, II wojna światowa, PRL w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Weźmie w niej udział ponad trzydziestu pracowników naukowych, w tym z Hiszpanii i Rosji.

W organizowanej wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej konferencji, w toku przygotowanych prelekcji, przedstawione zostaną między innymi zbrodnie popełnione przez przedstawicieli formacji Dąbrowszczaków. Kim byli Dąbrowszczacy? Pytanie to w kontekście ustawy dekomunizacyjnej wydaje się bardzo zasadne. Zapraszamy do dyskusji nad tym zagadnieniem. Chcemy pokazać wojnę domową w Hiszpanii w szerokim kontekście, nie uciekając od tematów trudnych, skupiając się jednak przede wszystkim na udziale w niej Polaków. Chcemy porozmawiać o tym, jak przebiegało werbowanie do Brygad Międzynarodowych, jaki wpływ miała na to komunistyczna propaganda oraz o tym, skąd wywodzili się polscy ochotnicy.

Historia dąbrowszczaków to jednak nie tylko lata 1936‒1939 ‒ ich dalsze losy także są niezwykle ważne. W czasie konferencji zostaną zaprezentowane kwestie związane z internowaniem byłych ochotników we Francji, ich udziałem w II wojnie światowej, a także ich wkładem w budowę nowej, komunistycznej rzeczywistości powojennej Polski. Wokół tych i wielu innych zagadnień przez lata narosło sporo mitów, niejasności i przemilczeń. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w obradach oraz dyskusji. 

Program Konferencji:

26 VI 2018

I. Wojna domowa w Hiszpanii – aspekty międzynarodowe 
II. Organizacja Brygad Międzynarodowych cz.1 
III. Organizacja Brygad Międzynarodowych cz. 2 
IV. Wojna domowa w Hiszpanii w prasie i publicystyce  

27 VI 2018 

V. II Rzeczpospolita a wojna domowa w Hiszpanii 
VI. Polscy ochotnicy po zakończeniu wojny domowej 
VII. Dąbrowszczacy w Polsce Ludowej. 
VIII. Panel dyskusyjny „Miejsce dąbrowszczaków w historii Polski” (17.00–19.00) 

28 VI 2018 

IX. Dąbrowszczacy w Polsce Ludowej 
X. Dąbrowszczacy w historiografii, literaturze i muzeum

Data: 26, 27, 28 czerwca 2018
Czas: 9:00 – 17:00
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Sala Konferencyjna / Poziom -3

WSTĘP WOLNY

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: