Niepodległa Polska motoryzacja... jaka była dla Nas?

Od samego początku samochód jest częścią naszego życia, wożą nas nim na porodówkę. Odwożą w „ostatniej drodze” na cmentarz. Czasami w nich giniemy, czasem to właśnie w nich spotkają Nas radosne chwile lub dobre wiadomości. Czasami niektórzy w samochodach są poczęci. Jak bardzo samochód wpłynął na historie 100 - lat Polskiej Niepodległości?  – zabieram dziś Was do przeszłości... tej odległej i tej nie tak bardzo.

Był ciasny, głośny, z pozycją kierującego jak w czołgu... Kochamy Go ! - FIAT 126 P.

 

 


 

Edward Gierek urodził się w robotniczej rodzinie. W swym młodzieńczym życiu mieszkał we Francji, gdzie wyjechał wraz z matką i jej drugim mężem. Już w 1920 roku wstąpił do związków zawodowych i polskiej sekcji Francuskiej Partii Komunistycznej. W myśl przyjaznego spojrzenia społeczeństwa na rządy Gierka jesteśmy mu wdzięczni, iż wykupił licencję na produkcje Fiata 126p – samochód ten miał podnieść status życia Polaków i przybliżyć go znacznie do standardów życia panujących na zachodzie Europy. Mało osób o tym wie, ale rozważano też oferty francuzów, (ukłon w stronę losów francuskich 1-wszego Sekretarza) mogliśmy więc jeździć licencyjnymi Citroenem 2CV albo Renault 4 - otrzymaliśmy samochód dużo nowocześniejszy.

Oficjalna produkcja w Polsce ruszyła 22 lipca 1973 roku w zakładach w Bielsku-Białej. We wrześniu 1975 roku rozpoczęto montaż w Tychach. Pierwsza modernizacja samochodu nastąpiła w 1977 roku, zwiększono pojemność silnika do 652 cm³, w układzie dolotowym zastosowano tłumik szmerów ssania, prądnicę prądu stałego zastąpiono alternatorem. Modyfikacje pozwoliły na wzrost mocy do 17,7 kW. Fiat 126p produkowany był w czterech wersjach: 650 Standard, 650 Special, 650 Lux i 650 Komfort. 22 września 2000 roku, po 27 latach produkcji, zakończono montaż "Malucha", w Polsce powstało 3 318 674 egzemplarzy modelu 126. Gierkowi jesteśmy też wdzięczni za co innego... sprowadził do Polski Pepsi-Colę, ale na niej sobie naród pojeździć nie mógł. Dziękujemy Towarzyszu Edwardzie.

Katastrofa pod Smoleńskiem po Amerykańsku...

 

 

Humvee, a jeszcze inaczej HMMWV, czyli High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle był samochodem terenowym opracowanym przez koncern American Motors Corporation (całkowity właściciel zakładu AM General) dla armii Stanów Zjednoczonych w 1979 roku jako zamiana dla długotrwałych wojskowych modeli Jeep. Seryjna produkcja rozpoczęła się w 1985 r. przez AMC. Wersja cywilna tego pojazdu została nazwana Hummer, po czym zmieniono ją na Hummer H1. Prawdziwy chrzest bojowy auto przeszło w roku 1991 gdzie wykorzystywano je w wojnie w zatoce perskiej. Różniej jeździli nim raperzy czy Arnold Schwarzenegger.


To pojazd, który transportuje i ochrania naszych żołnierzy, marynarzy i piechotę morską i jest podstawowym pojazdem naszych wojsk. Przez ostatnie ćwierć wieku zostało wyprodukowanych ponad 200 tys. egzemplarzy w 65 wariantach. Ten pojazd wielokrotnie służył polskim i amerykańskim żołnierzom w misjach wojskowych i stanowi kolejny przykład współpracy między naszymi krajami" - powiedział Ashe, Ambasador USA w Polsce.

Ostatni szczególny dzień, w którym te samochody służyły to uroczysty kondukt pogrzebowy po tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Pani Marii Kaczyńskiej, który odbył się w sobotę 17 kwietnia 2010 r. w Warszawie, następnego dnia Para Prezydencka spoczęła na Wawelu. Ciała z trumnami zostały uroczyście przewiezione z pałacu prezydenckiego ulicami Warszawy, samochodami w Polskich barwach wojskowych.

Bartłomiej Chruściński, zdj. archiwum, PAP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/21139-niepodlegla-polska-motoryzacja-jaka-byla-dla-nas