Historie konceptów: Maserati Boomerang za 14 mln zł

Maserati Boomerang sprzedane na aukcji Bonhams za 14 mln zł, choć wcześniej wyceniane na milonów 17 i tak jest naprawdę wyjątkowym autem. Tak właściwie to koncept, który został zaprojektowany osobiście przez legendarnego designera Giorgetto Giugiaro oraz był zaprezentowany w roku 1972 podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Mimo, iż futurystyczne coupe nigdy nie przeistoczyło się w model produkcyjny, można je zarejestrować i legalnie poruszać się nim po drogach!

 

 

 

Z designem Maserati Boomerang wiąże się jeszcze jedna historia. Otóż Giorgetto Giugiaro utrzymuje, że unikalny i niezwykle nowoczesny w latach siedemdziesiątych pomysł na stylistykę auta, odcisnął piętno na kolejnych projektach studia. W szczególności miał wpływ na powstanie linii Volkswagena Golfa pierwszej generacji, Lancii Delty, Maserati Quattroporte III czy nawet legendarnego Lotusa Esprit i DeLoreana DMC-12. Przez to włoski supersamochód w pewnym sensie stał się nieśmiertelny.

Maserati Boomerang jest wyposażone w 4,7-litrowy silnik V8 o mocy 310 koni mechanicznych. O jednostce napędowej wiadomo tyle, że dostarcza naprawdę piękny dźwięk podczas jazdy.

Zanim Maserati Boomerang trafiło na licytację Bonhams, rzeczoznawcy oszacowali jego wartość na 4,5 miliona dolarów. To około 17 milionów złotych. Ostatecznie pojazd został zlicytowany za 3,7 miliona dolarów, czyli 14 milionów złotych.

Jeżdzilibyśmy !

Red. Bartłomiej Chruściński / Zdj. Maserati

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: