Kto zasłużył na Pomorską Nagrodę Muzealną?

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorska Nagroda Muzealna, Mieczysłąw Struk. www.polnocna.tv. www.strefahistorii.pl

Już po raz piąty Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich organizuje konkurs Pomorska Nagroda Muzealna. Jest to doroczny przegląd najważniejszych wydarzeń muzealnych w województwie pomorskim. Patronat honorowy obejmuje marszałek Mieczysław Struk. Zgłoszenia będą przyjmowane do 12 kwietnia.

 Celem konkursu jest uhonorowanie pracowników muzeów pomorskich lub osób współpracujących z muzeami. Od początków istnienia konkurs ten jest platformą wymiany doświadczeń zawodowych. Pozwala czerpać z najlepszych praktyk i wdraża nowe rozwiązania we wszystkich dziedzinach, obejmujących muzealnictwo. Służy także samym zwiedzającym poznawać najlepsze i najciekawsze inicjatywy, których celem jest budowanie tożsamości kulturowej. Nagradzane i wyróżniane są te wydarzenia, które są osadzone w historii i tradycji Pomorza – zarówno przedwojennego jak i powojennego, wspierające lokalne społeczności i służą upowszechnianiu wiedzy o regionie oraz sztuce polskiej i europejskiej. Wiele z nich to przygotowywane ogromnym nakładem sił i minimalnym nakładem środków działania, których odbiorcami są niewielkie społeczności miast i miasteczek Pomorza. W ramach konkursu oceniane są przede wszystkim wystawy stałe i czasowe, konferencje naukowe i sympozja, wydawnictwa muzealne, działania edukacyjne, działania konserwatorskie, inne wydarzenia i działania artystyczne i kulturalne w dziedzinie muzealnictwa o istotnym znaczeniu dla promocji i upowszechniania muzeów i kolekcjonerstwa. Spośród około 20 propozycji zgłaszanych każdego roku typowane są trzy nagrody oraz jedno wyróżnienie. W ciągu ostatnich czterech lat na konkurs wpłynęło ponad 80 zgłoszeń (z niemal wszystkich pomorskich muzeów), spośród których wytypowano 12 zwycięzców oraz 6 wyróżnionych. Stroną zgłaszającą mogą być zarówno: instytucje kultury, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, organy administracji publicznej, szkoły wyższe, czy media. Fundatorem nagród finansowych jest Samorząd Województwa Pomorskiego. 

Zwycięzcy poprzednich edycji, to między innymi: Dr Jacek Friedrich z Muzeum Miasta Gdyni, Tomasz Bednarz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Agnieszka Krzysiak i Bogumiła Tesmer z Muzeum w Lęborku czy Katarzyna Darecka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Arleta Gałązka, Sekretarz Oddziału Pomorskiego SMP Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk oraz muzealnicy.pomorze@gmail.com z dopiskiem Pomorska Nagroda Muzealna 2018.

(red.) fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: