Kręcą film wojenny w Górach Sowich - potrzebują wsparcia

Był dwukrotnie skazany za gwałt na nieletniej, wyrzucony z partii i zamknięty w obozie koncentracyjnym. W 1940 roku, dzięki wpływowym znajomościom, utworzył i wyszkolił specjalną jednostkę, pierwotnie składającą się z kłusowników oraz zdegradowanych żołnierzy Werhmachtu, później: morderców i sadystów. Nazywał się Oskar Dirlewanger, a jego oddział, SS-Sonderkommando “Dirlewanger”, odpowiada za śmierć kilkudziesięciu tysięcy cywilów.

Robert Piwowarczyk, niezależny reżyser, członek AKRF FOSA ・ Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych Politechniki Wrocławskiej, wraz ze swoją ekipa filmową, planuje pod koniec maja realizację 15 minutowego filmu. Film opowiada historię młodego mężczyzny o imieniu Antoni, który opuszcza rodzinę i dołącza do polskiej armii, by bronić swego kraju. Gdy wraz z trzema towarzyszami wykonuje rozkaz przeczesania pobliskiego lasu, zaczynają prześladować ich dziwne sytuacje. Antoni ma złe przeczucia i stara się namówić dowódcę do odwołania misji. Rodzą się pierwsze konflikty. Gdy docierają do opuszczonej chatki, okazuje się, że przyczyną dziwnych zdarzeń był oddział Dirlewanger SS (oddział SS- Sonderkommando znany ze szczególnego okrucieństwa, złożony z przestępców, sadystów i recydywistów), który już od jakiegoś czasu ich śledził. Zaczynają znęcać się nad Polakami.

Pomysł na film powstał przy kręceniu 8 minutowego filmu ,,Kropla”. Okazało się, że przy małym nakładzie finansowym można zrealizować, bardzo przekonujące i realistyczne kino wojenne. Pomysłodawca projektu, Robert, od dziecka słuchał wspomnień swojego dziadka i babci, którzy przeżyli okrucieństwo wojny i zaszczepili w nim fascynacje tamtymi czasami.

- Od zawsze zadaje sobie pytanie: Jak ja bym się wtedy zachował? To zainspirowało mnie do napisania tego scenariusza - przyznaje.

Założeniami filmowców są godne przedstawienie podejmowanego tematu, zgodność z prawdą historyczną oraz dopracowana charakteryzacja i scenografia. Zdjęcia powstaną na terenie Gór Sowich. Ponieważ zależy im na jakości realizowanego projektu, prowadzą zbiórkę pieniędzy, które w całości zostaną wykorzystane na realizację projektu. Film będzie nosił tytuł „Kiedy zachodzą słońca”. Zapraszamy do wsparcia młodych filmowców. Link do zbiórki poniżej:

https://polakpotrafi.pl/projekt/ii-wojna-swiatowa-gory-sowie-film?fbclid=IwAR00wenyiUDKwNwEyVpy2ESHNOf0R7iW9iGAg0goQA5RwKjmFs_VGwLSMk0

info/foto: mat. prasowy

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: