Spłonął dach gdańskiego kościoła Św Piotra i Pawła

Pożar w kościele św Piotra i Pawła w Gdańsku. To jedna z trzech największych gotyckich świątyń w Gdańsku i pierwszy w którym głoszono ewangelię Lutra.. Spłonął fragment dachu i poddasza.

 

Aktualizacja 10:20
Pożar nie spowodował strat w wyposażeniu świątyni. 
Po. Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że nie ucierpiały żadne zabytki ruchome. Barokowy obraz Najświętszej Marii Panny doraźnie zabezpieczyli strażacy. Nie zaistniała potrzeba ewakuacji zabytków.

Aktualizacja 8:50
Na podanie przyczyn pożaru jest jeszcze zbyt szybko, jednak PSP w Gdańku wykluczają udział osób trzecich. Kościół był zamknięty i chroniony alarmami. W tej chwili podejrzewa się zwarcie instalacji elektrycznej w remontowanej niedawno części poddasza.

Aktualizacja 8:30
Pożar został już ugaszony. W tej chwili trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Zniszczeniu uległo ok. 200 metrów kwadratowych dachu. W akcji gaśniczej brało udział około 100 strażaków.

Aktualizacja godz. 8:06
Pożarem jest objęte poddasze. Straż pożarna zlokalizowała pożar, co oznacza, że ogień nie rozprzestrzenia się. Trwa akcja gaśnicza. Do akcji dołączyły kolejne jednostki i jest ich łącznie 28. Strażacy na miejscu dysponują 5 specjalnymi wyciągnikami. 
Ważna infomacja - dach, który własnie płonie niedawno przeszedł remont.

Godzina 7:45
Pali się dach kościoła Św. Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdańsku! 
Ogień pojawił się przed 6 rano. Na miejscu pracują 24 zastępy straży pożarnej. Jak podaje dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, ogień nie został jeszcze opanowany.

(Red.) Karolina Białke, Bg, fot WUOZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: