300 letni model żaglowca powrócił do Muzeum Marynarki Wojennej

galera, www.polnocna.tv,www.strefahiastorii.pl, muzeum marynarki wojennej
Modelarze Narodowego MUzeum Morskiego wyremontowali przekazali właścicielowi -  Muzeum Marynarki Wojennej ,XVIII wieczny model galery, wykonany dla Augusta III Mocnego. To najcenniejszy model w kolekcji Muzeum z Gdyni.
 
Model jachtu/galery reprezentacyjnej wykonany prawdopodobnie na początku XVIII wieku dla króla Augusta II Mocnego.Przedstawia płaskodenną jednostkę, wyposażoną w 24 wiosła, dwa maszty z marsami, zaopatrzone w reje typu łacińskiego, flagsztoki na bukszprycie, masztach i rufie zakończone jabłkami w kształcie złotych koron, dwa pokłady z trzecim na rufie. Figura dziobowa wyobraża orła dzierżącego w szponach monogram A.R. = Augustus Rex (August król). Tarcza na rufie/pawęży ma godło Polski i Litwy. Nadbudówka na dziobie oraz rufowy półpokład posiadają liczne ozdoby w postaci ornamentu roślinnego. Rufa zaopatrzona w trzy latarnie. 
Okręt wzorowany na paradnych/spacerowych jachtach holenderskich i galerach śródziemnomorskich, prawdopodobnie nigdy nie powstał. Do budowy mógł zachęcać Augusta II, podczas spotkania w Gdańsku w kwietniu 1716 roku, car Rosji Piotr I. Planowane powstanie galery mogło wiązać się z próbą utworzenia przez Augusta II w latach 1716-1721, za zgodą Piotra I, eskadry kaperskiej w Gdańsku. 
Model przed II wojną światową znajdował się w zbiorach prywatnych we Francji. W 1931 roku został odkupiony/podarowany polskiej delegacji wojskowej podczas odbioru wybudowanego we francuskiej stoczni okrętu podwodnego ORP „Ryś”. 
W 1952 roku trafił na pierwszą wystawę poświęconą Marynarce Wojennej do Muzeum Wojska Polskiego, a w 1953 roku został przekazany do nowo powstałego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Więcej na temat galery, dowiemy się już 28 listopada, o godzinie 17, w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
 
„Nasze Sygnały” – Tajemnice Królewskiej Galery
 
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B
 
28 listopada, godz. 17.00
 
Wstęp wolny!
(Red.) Muzeum Marynarki Wojennej, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, fot. Muzeum Marynarki Wojennej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: