Ciekawy kościółek w Pręgowie

Niezwykle ciekawy, a pozostający nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych kościół w Pręgowie to jeden z najładniejszych i najstarszych zabytków architektonicznych Powiatu Gdańskiego. To też jedna z najstarszych pomorskich parafii.

Z historycznych wzmianek wynika, że już w 1323 roku w kolbudzkim Pręgowie istniała parafia, którą Konrad von Jungingen nadał Brygidkom. Mniszki sprawowały patronat nad miejscową parafią i miały prawo wyznaczania proboszcza. Od 1593 kościół jako filialny podlegał proboszczowi kościoła NMP w Gdańsku, w latach 1683–1859 związany był z tamtejszą Kaplicą Królewską, po czym stał się siedzibą samodzielnej parafii. Wewnątrz przysadzistej kamienno – ceglanej świątyni pw. Bożego Ciała, której mury dochodzą do 1,5 metra grubości, zobaczymy wiele cennych zabytków. Między innymi cenne malowidła naścienne, oraz zacheuszki z początku XV w. Główną ozdobą świątyni jest manierystyczny ołtarz główny z I połowy XVII wieku. Uzupełniają go inne kilkusetletnie elementy wyposażenia, także z XVII i XVIII wieku. Przy wejściu zobaczymy granitową kropielnicę z początku XIV w. W kościele znajdują się także krypty z przełomu XVII i XVIII w. Obok świątyni miejsce spoczynku znalazło 41 ofiar Marszu Śmierci z obozu Stutthof w 1945r. Warto zobaczyć również XIX- wieczną plebanię, a także fragmenty cmentarza ewangelickiego.

info/Facebook/Powiat Gdański

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: