Taborowe Życie Romów - wystawa fotografii

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na do obejrzenia wystawy fotograficznej „Taborowe życie Romów”, przygotowanej przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku. 

Pierwsze świadectwa obecności ludności romskiej w Polsce datowane są na początek XV wieku. Od tego czasu, przez stulecia prowadzili oni koczowniczy tryb życia, wędrując taborami składającymi się nawet z kilkuset osób. Kultura romska oparta jest na tradycyjnym języku oraz zbiorze zasad kierującym życiem społecznym. Mężczyźni romscy tradycyjnie trudnili się zawodami związanymi z metalurgią: kowalstwem, kotlarstwem, ludwisarstwem, złotnictwem oraz hodowlą, sprzedażą i lecznictwem koni. Kobiety zajmowały się przede wszystkim wróżbiarstwem i sprzedażą runa leśnego. Romowie zdobywali środki do życia także dzięki muzyce, tańcu i śpiewie charakterystycznym dla ich kultury.Ich życie zmieniło się w czasie drugiej wojny światowej. Niemcy prowadzili planową masową eksterminację Romów, podczas której życie straciło od 20 do 50 procent populacji zamieszkałej w Polsce. Po wojnie, w latach 50., zapoczątkowano tzw. akcję produktywizacji, polegającą na ustalaniu danych personalnych i miejsca zamieszkania Romów oraz nakłanianiu ich do porzucenia koczowniczego trybu życia. Dawała ona nikłe efekty, dlatego 23 marca 1964 roku rozpoczęto przymusową akcję osiedleńczą. W tym momencie zakończyła się wielka wędrówka, a rozpoczął się okres wielkiego postoju.

„Taborowe życie Romów” to wystawa fotografii dokumentujących ostatni okres koczowniczej tradycji Romów – lata 50. i 60. XX wieku. Zdjęcia pochodzą z archiwów prywatnych, Muzeum Etnograficznego w Tarnowie i Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. Muzeum Narodowe w Szczecinie po raz pierwszy prezentuje fotograficzną dokumentację życia około siedemnastotysięcznej społeczności romskiej mieszkającej w Polsce.  

 

Otwarcie wystawy: 15 kwietnia 2015 (środa), godzina 17.00, wstęp wolny

Muzeum Narodowe w Szczecinie,

ul. Wały Chrobrego 3


wystawa prezentowana będzie do 24 maja 2015 

godziny otwarcia:
wtorek, środa, czwartek, sobota 10.00–18.00
piątek, niedziela 10.00–16.00
 

Tagi: