Historia pewnej poczekalni w Jelitkowie

Wszyscy ją kojarzą. Mało kto wie, czym jest naprawdę. Mowa o drewnianym pawilonie w sąsiedztwie pętli tramwajowej w Jelitkowie. To mająca ponad 100 lat poczekalnia, stojąca w miejscu gdzie znajdował się dawniej koniec linii tramwajowej z Oliwy.

18 lipca 1908 roku sprzed Domu Zarazy na Starym Rynku Oliwskim pojechał specjalnie udekorowany, pierwszy tramwaj do Jelitkowa. Mimo, że Oliwa byłą wówczas niezależnym samorządem, nową linię obsługiwała spółka „Gdańskie Tramwaje”, która zarządzała linią z Gdańska na Plac Inwalidów przy głównym wejściu do parku. Tutaj (obecnie mamy tam parking) urządzono odgałęzienie i przystanek przesiadkowy. Na obu końcach linii wybudowano niewielkie, drewniany wiaty – poczekalnie. Do dziś ocalała jedna z nich – w Jelitkowie. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia zmieniono przebieg torów i wybudowano nową, duża pętlę. Budka przez wiele lat słynęła z lodów i gofrów. Obecnie to sklep spożywczy. Oprócz niej reliktami pierwotnej linii są: przepust pod torami na ulicy Pomorskiej i ruiny dawnej zajezdni tramwajowej na rogu Grunwaldzkiej Pomorskiej.

(red.) oprac. bg fot. zbiory Krzysztofa Gryndera

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: