Cyrkowa gazeta z poddasza na Krótkiej 4

Cyrk przyjechał! Dokładnie król wśród przedwojennych cyrków. Miało to miejsce w mieście nad Motławą 27 sierpnia 1931 roku. Pamiątka tego wydarzenia odnalazła się na jednym z pruszczańskich strychów.

Podczas remontu poddasza budynku przy ulicy Krótkiej 4 znaleziono Sonntagszeitung czyli bezpłatną niedzielną ulotkę – gazetkę, wydaną przed II wojną światowa w Wolnym Mieście Gdańsku. Na 1 stronie reklamuje ona rychły przyjazd do miasta Cyrku Krone, jednego z najlepszych cyrków Republiki Weimarskiej.
- Cyrk Krone, o który najprawdopodobniej chodzi, założony został w Monachium, 1905 roku, przez Karla Krone, który kierował nim do 1943 roku - mówi Bartosz Gondek, historyk z Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.

- Od 1919 roku cyrk występował w murowanym obiekcie, który w 1944 roku został zniszczony podczas alianckiego nalotu oraz w namiotach, wykorzystywanych przez mobilne ekipy cyrku.

Gazeta była złożona w pół i częściowo nosi ślady ognia, obecnie znajduje się zaś w zbiorach Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego, formującego się w Domu Wiedemanna, przy ulicy Krótkiej 6.

info/foto/UM Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: