ORP Sokół wpłynął do Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół, Kobben, Muzeum Marynarki Wojennej

Niszczyciel, ścigacz a teraz okręt podwodny. Flota Muzeum Marynarki Wojennej wzbogaciła się o okręt podwodny typu „Kobben”. To dawny „ORP Sokół”.

W ostatnich dniach (28/29.07.2020) doszło do podpisania przez dyrektora MMW p. Tomasza Miegonia dwóch bardzo ważnych dokumentów - przekazania Muzeum przez Komendę Portu Wojennego Gdynia wycofanego ze służby okrętu podwodnego typu Kobben (ex. ORP Sokół) oraz umowy ze Stocznią Wojenną na wyslipowanie jednostki, umycie i zabezpieczenie, przygotowujące okręt do prac adaptacyjnych na cele muzealne. ORP Sokół, noszący numer taktyczny 294, zwodowany został w 1966 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke W roku 2002 został przekazany Polsce. Okręt został wycofany ze służby 8 czerwca 2018 roku. "Sokół" to trzecia jednostka Muzeum Marynarki Wojennej. Pod opieką wojskowych muzealników znajduje się już "ORP Błyskawica" i ORP Batory".

(Red.) oprac.bg fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: