Średniowieczne miecze archeologiczną sensacja lata

miecz, archeologia, mieszko I, gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Tego lata wyjątkowo obrodziły nam … średniowieczne miecze. Ponad metrowym mieczem z reliktami pochwy chwalą się archeolodzy z Zachodniopomorskiego. A broń znaleziona w Wielkopolsce jest najprawdopodobniej częściowo ze złota!

Pisaliśmy w kwietniu o prawdziwym deszczu zabytków, sypiących się z pogłębianych kanałów portowych w Szczecinie. http://strefahistorii.pl/article/6790-deszcz-pamiatek-z-poglebianego-kanalu Do już wtedy bardzo ciekawej listy zabytków doszły w ostatnich tygodniach kolejne – między innymi kompletne działko przeciwlotnicze z U Boot-a, a teraz właśnie nawet 850 letni miecz. Ogromnie ważne jest to, że miecz umieszczony jest w skórzano-drewnianej pochwie. To prawdziwa archeologiczna sensacja na skalę europejską, ponieważ pochwy, wykonane z materiałów organicznych, ulegały bardzo szybkiej degradacji i nie zachowywały się do naszych czasów.

Miecz ma 108 cm długości i uszkodzony jest jedynie na czubky. Zachowała się prawie cała głownia, jelec i rękojeść z głowicą. Część głowni tkwi od strony jelca we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy Pod jej skórzaną częścią widoczne są drewniane łubki. Archeolodzy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Uniwersytetu Szczecińskiego datują znalezisko na ok. 1170 do 1330 roku.

Kolejny ciekawy miecz, a także inkrustowany topór oraz groty włóczni, strzał i bełtów odnaleźli ostatnia archeolodzy także w jeziorze Lednica (Wielkopolskie), czy palatium na Ostrowie Lednickim, łączonym z panowaniem Mieszka I. Archeolodzy sprawdzali dno na głębokości ok. 1,5 m poniżej jego obecnego poziomu. Szczególnie dokładnie sprawdzali tereny przy dawnych mostach, w tym zlokalizowanym trzy lata temu. Przy nim odnaleziono łącznie 21 artefaktów, w tym miecz zdobiony krzyżem, który może być wykonany ze złota. Na moście mogła też mieć miejsce potyczka. Sugerują to groty do strzał i bełty, oraz przepalone drzewce.

(red.) Bartosz Gondek fot. Aleskander Ostasz/Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: