Muzeum Gdańska wirtualnie? Są już dwie ścieżki zwiedzania

Muzeum Gdańska uruchomiło portal umożliwiający wirtualne zwiedzanie dziewięciu atrakcji turystycznych Gdańska. Pierwszymi oddziałami, które można zobaczyć na ekranie komputera są Ratusz Głównego Miasta i Twierdza Wisłoujście. W przyszłym tygodniu będzie można zwiedzić Muzeum Bursztynu, a do końca września pozostałe 6 oddziałów miejskiego muzeum. Prace nad portalem umożliwiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura w sieci".

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” umożliwi zwiedzenie 9 oddziałów Muzeum Gdańska, w tym 37 panoram pomieszczeń i obszarów oraz 180 zabytków. Informacji zwiedzającym dostarczą nie tylko opisy tekstowe, ale także nagrania audio i wideo. Z portalu mogą również skorzystać osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

– Dzięki jednemu z najwyżej ocenionych wniosków w programie Kultura w sieci sympatycy historii, nauczyciele i uczniowie, a także osoby z niepełnosprawnościami ruchu bez wychodzenia z domu będą mogli zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska, a nawet zajrzeć i poznać historie miejsc nieudostępnionych obecnie do zwiedzania. W przypadku Ratusza Głównego Miasta takim pomieszczeniem jest sam szczyt wieży Ratusza, na której został zamontowany 37-dzwonowy carillon. Do nieudostępnionych do zwiedzania miejsc wejdziemy również w Twierdzy Wisłoujście, a później w także Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i w Wartowni nr 1 na Westerplatte – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na stronie wirtualne.muzeumgdansk.pl udostępniono siedem pomieszczeń Ratusza Głównego Miasta oraz 15 pomieszczeń Twierdzy Wisłoujście, w tym trzy wyłączone ze zwiedzania. Odwiedzający stronę będzie mógł nie tylko zajrzeć do Wielkiej Sali Rady, czy Wielkiej Sali Wety i wspomnianej wieży. Dodatkową atrakcją podczas wycieczki jest możliwość przyjrzenia się z bliska XVII-wiecznemu obrazowi Apoteoza Gdańska Izaaka van den Blocke’a.

– Od 1970 r., czyli od otwarcia w Ratuszu Głównego Miasta siedziby dzisiejszego Muzeum Gdańska, stanowi bodajże najcenniejszy eksponat w naszych zbiorach. Do złożenia cyfrowego obrazu w przeglądarce internetowej potrzeba było ponad stu zdjęć w wysokiej rozdzielczości – dodaje Waldemar Ossowski 

Muzeum Gdańska to instytucja, która udostępnia zwiedzającym 9 obiektów. Są to nie tylko atrakcje turystyczne jak Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, czy też Dwór Artusa. W ramach projektu zostaną udostępnione panoramy wnętrz Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Muzeum Nauki Gdańskiej. Wirtualni turyści będą mogli również odwiedzić Twierdzę Wisłoujście, Wartownię na 1 na Westerplatte oraz Kuźnię Wodną w Oliwie.

W przyszłym tygodniu w sieci będzie można zwiedzić Muzeum Bursztynu. W okolicach 1 września zostaną udostępnione wnętrza Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Ostatnie udostępnienie będzie miało miejsce pod koniec września 2020 r.

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” jest wart 74,5 tys. zł. W ramach dotacji na jego realizację Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło kwotę 49 tys. zł. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Bezpośredni link do wycieczek: https://wirtualne.muzeumgdansk.pl/
Wejście jest możliwe również poprzez www.muzeumgdansk.pl i sekcję "Muzeum online".

info/foto: Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: