Dziady, Puste Noce i Pieśni Przejścia w Grodzisku Owidz

owidz, wydarzenia, słowianie, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Słowiańskie klimaty, średniowieczni wojownicy i wiele innych atrakcji. Starogardzkie Grodzisko Owidz jesiennie zaprasza turystów na kolejne ciekawe wydarzenia. Warto wziąć je pod uwagę planując kolejne aktywne weekendy.

Już niedługo, 3 października, do Owidza zjedzie Slavic Static Event. To charytatywny zlot samochodów klasycznych i tuningowanych, z którego dochód przekazany będzie na akcję „Rozpętać Sztorm”. Rekonstruktor i przewodnik po owidzkim Grodzie – Paweł Kunicki – zwany właśnie Sztormem uległ wypadkowi, w którym stracił rękę i nogę. Celem zbiórki jest zakup auta, które pozwoli mu zyskać większą mobilność podczas dojazdów do pracy czy na rehabilitacje. W programie przewidziano pokazy samochodowe, licytacje, konkursy. Historia na chwilę połączy się z nowoczesnością, ale wszystko to w szczytnym celu.

Nieco później, 17 i 18 października, w Owidzu pojawi się drużyna rekonstrukcyjna Naglfar odtwarzającej okres wczesnego średniowiecza, która zamieszka na owidzkim Grodzie. To doskonała okazja aby na żywo zobaczyć jak wyglądali dawni wojowie, czym się zajmowali oraz posłuchać, co sprawiło, że historia stała się częścią ich życia. Wyjątkowe będą również tegoroczne Dziady, czyli słowiańskie Święto Przodków, na które zapraszamy 24 października. Program rozpocznie wykład Natalii Wyszogrodzkiej „Pusta noc i kaszubskie zwyczaje funeralne”, „Pieśni Przejścia” – czyli koncert Jacka Hałasa, rekonstrukcja obrzędu Dziadów oraz „Opowieści o śmierci, ale tej żywej” w wykonaniu Szymona Góralczyka z Karawany Opowieści. Cały program zrealizowany będzie na Grodzie, warto więc zabrać ze sobą ciepłe ubrania i w razie deszczu – parasol.

12 grudnia Owidz zachęca do udziału w Szczodrych Godach. Szczegółowy program tego wydarzenia znajdzie się już wkrótce na naszym Facebooku. W grodzie nie brakuje także wydarzeń dla dzieci, takich jak Dzień Kasztana, Bal Dzieciaki Straszaki, Kreatywne Środy. Wszystkie informacje o organizowanych przez nas wydarzeniach aktualizujemy bieżąco na FB Grodzisko Owidz oraz na naszej stronie internetowej www.grodziskoowidz.pl. Spragnionych ciepłej strawy bądź napitku ugości natomiast Karczma Słowiańska na Podgrodziu. Czynna jest ona od czwartku do niedzieli, od godziny 12:00. Od października, na sezon zimowy, Owidz czeka na zwiedzających w czwartki, piątki, soboty i niedziele, w godzinach 11:00 – 16:00.

(Red.) Oprac. www.polnocna.tv/www.strefahistorii.pl, Grodzisko Owidz, (fot.) Grodzisko Owidz

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: