Lębork - Słynna wieża ciśnień już otwarta

16 października nastąpiło z dawna oczekiwane otwarcie Wieży Ciśnień w Lęborku. W piątek pierwsi goście mogli wejść do środka. Wieża przez wiele lat była charakterystycznym punktem miasta – teraz, dodatkową sławę zyskała dzięki wyjątkowemu designowi. Wszystko przez połączenie starego z nowym, a nawet nowoczesnym.

Lęborska wieża Bismarcka została zaprojektowana i wykonana jako obiekt wielofunkcyjny. Oprócz roli pomnika i punktu widokowego pełniła i pełni nadal funkcję wieży ciśnień; ponadto w dolnej części funkcjonowała restauracja. Wieża wybudowana jest na planie czworoboku. Dodatkowo w narożniku szczytu znajduje się nieduża, owalna wieżyczka. W okresie międzywojennym na szczycie wieżyczki zamontowany był reflektor lotniczy, świecący pionowo w górę i wykorzystywany m.in. jako znak orientacyjny dla samolotów latających na trasie Królewiec – Berlin. Restauracja w dolnej części wieży funkcjonowała jeszcze w latach 60. XX w., a sam obiekt przez wiele lat był zamknięty i niszczał. W 1993 został rozebrany budynek przylegającej restauracji. Od 2014 miasto planowało rewitalizację wieży. Realizacja zadania została zakończona w 2019, w jej efekcie do budowli dostawiono modernistyczną dobudówkę – powstałe w latach 1869–1934 to proste budowle w kształcie wieży lub kolumny, sławiące Ottona von Bismarcka, Pierwsze wybudowano jeszcze za życia Bismarcka, a ostatnia wieża została oddana do użytku w roku 1926 w Polanowie. Łącznie wybudowano około 250 wież na całym świecie na terenie obecnej Polski z 40 zachowało się 17 – 19.

foto/domena publiczna

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: