Gekon w bursztynie - nowe inkluzje w Muzeum Bursztynu

Gekon, chwytówka modliszkowata i czterocentymetrowy pająk trafią do kolekcji Muzeum Gdańska dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w programie „Rozbudowa kolekcji muzealnych”. Eksponaty są unikatami na skalę światową. Po raz pierwszy zostaną pokazane 28 czerwca 2021 r. w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Dzięki wysoko ocenionemu przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wnioskowi do Gdańska trafią unikatowe eksponaty, którymi może się poszczycić niewiele europejskich muzeów, bądź takich, które są do tej pory jedynymi na świecie.

- Gekon, to drugi znany świecie okaz. Do tej pory jedyny okaz znajdował się w kolekcji Deutsches Bernsteinmuseum w Ribnitz-Damgarten, ale jest on wybrakowany. Ten, który trafi do nowego Muzeum Bursztynu, jest niemalże kompletny. Do naszych zbiorów trafi także okaz dorosłej chwytówki modliszkowatej, a także największy odnotowany na świecie okaz pająka. Najnowsze nabytki będzie można zobaczyć od 28 czerwca przyszłego roku w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie – powiadział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.  

Gekon – drugi na świecie

21-milimetrowa inkluzja w bursztynie bałtyckim o wymiarach bryłki 29 x 10 milimetrów jest niemalże kompletna. Gekon posiada cały tułów i wszystkie cztery nogi. Brakuje mu jedynie końca ogonka, a lewa połowa głowy jest otwarta. Specjaliści wycenili okaz na kwotę 25000 EUR, czyli nieco ponad 110 tys. zł.

Światowe unikaty – chwytówka oraz pająk

Nieco większe są bryłki zawierające światowe unikaty. Chwytówka modliszkowata, owad z rodziny Mantispidae, znajduje się w bursztynie o wymiarach 65 x 40 mm, zaś dł. inkluzji wynosi 17 mm. Czterocentymetrowy pająk z grupy Mygalomorphae znajduje się w nieco mniejszej bryłce. Jej wymiary to 55 x 46 milimetrów.

Oba okazy są wyjątkowe. Kolekcja Muzeum wzbogaci się o pierwszą dorosłą chwytówkę znalezioną w bursztynie bałtyckim. Gatunek obecnie nie występuje we współczesnej faunie Polski, a okaz zatopiony w bursztynie reprezentuje nieznany nauce dotąd gatunek z eoceńskiego lasu bursztynowego. Inkluzja dorosłego owada jest kompletna z dobrze widocznymi cechami morfologicznymi, pokryta w dużej części mleczną otoczką. Pająk to do tej pory największa tego typu inkluzja, jaka została dotychczas odnaleziona w bursztynie bałtyckim. Żadne muzeum na świecie nie posiada takiego pajęczaka – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wyceniany na 160 419,00 zł projekt „Zakup kolekcji inkluzji zwierzęcych do Muzeum Bursztynu” został w 80% dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w programie „Rozbudowa kolekcji muzealnych”. Eksponaty zostaną zaprezentowane po raz pierwszy 28 czerwca 2021 r. w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

info/foto/Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: