Poznaj Kaszuby online

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza do skorzystania z oferty warsztatów online. Ich uczestnicy samodzielnie wykonają szmacianą lalkę, kwiaty z krepiny lub klekotki, przygotują tradycyjny syrop na kaszel albo spróbują pisać po kaszubsku.

 

Wyboru warsztatów można dokonać drogą mailową: promocja@muzeum-wdzydze.gda.pl lub telefonicznie pod numerem: 58 686 12 88 lub 58 686 11 30. Czas trwania zajęć wynosi ok. 45 minut. Koszt udziału ustalany jest indywidualnie.

Wielkanoc na Kaszubach

Podczas zajęć uczestnicy odkryją zapomniane świąteczne zwyczaje i obrzędy praktykowane na Kaszubach. Poznają dawne techniki farbowania jaj oraz dowiedzą się, jak własnoręcznie wykonać tradycyjną kraszankę.

Dawne gry i zabawy

Po wprowadzeniu na Kaszubach w XIX w. obowiązku szkolnego, dni wiejskich dzieci upływały na nauce, pomocy w domu i w pracach gospodarskich. Wolne chwile poświęcały zabawom, w których wykorzystywały ręcznie wykonane zabawki i przedmioty z łatwo dostępnych materiałów, takich jak drewno, słoma, pióra czy resztki tkanin.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają dawne zabawy, w tym grę w guziki i słynne kaszubskie nuty, oraz zabawki, a następnie samodzielnie wykonają szmacianą lalkę lub gałgana.

Tradycyjne ozdoby kaszubskie

Na Kaszubach wnętrza chałup i miejsca i charakterze religijnym przystrajano dekoracjami wykonywanymi samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów. Szczególnie chętnie zdobiono „święte kąciki”, w których umieszczano krzyże i obrazki religijne, a także kapliczki i kościoły.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z dawnymi dekoracjami kaszubskimi oraz wykonają najpopularniejszą z nich – kwiat z krepiny.

Kaszubskie instrumenty obrzędowe

Dawniej wsie na Pomorzu rozbrzmiewały wieloma dźwiękami. Codzienne rozmowy, śpiewy ptaków, odgłosy gospodarskich zwierząt i stukot narzędzi od czasu do czasu przerywały donośne brzmienia kaszubskich instrumentów muzycznych. Używano ich w trakcie zabaw, obrzędów i świąt.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi instrumentami obrzędowymi na Kaszubach: bazuną, diabelskimi skrzypcami, burczybasem, a także kołatkami i klekotkami, natomiast w drugiej części zajęć wykonają jeden z nich.

Zielarstwo i medycyna ludowa

Dawniej wielu mieszkańców wsi posiadało umiejętność rozpoznawania i wykorzystywania ziół i roślin do celów zdrowotnych. Przyrządzano z nich napary, płukanki, syropy, dodawano je do posiłków i karmy dla zwierząt. Niektóre rośliny miały również moc magiczną.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają najważniejsze rośliny w medycynie ludowej na Kaszubach oraz przygotują tradycyjny syrop na kaszel.

Gôdómë pò kaszëbskù

W czasie lekcji uczestnicy poznają podstawy języka kaszubskiego. Nauczą się alfabetu – dowiedzą się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznają się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz spróbują pisać po kaszubsku ze słuchu.

info/foto: pomorskie.eu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: