Pruszcz wprowadza urząd do zabytków

Lipowy Dwór wraz z dawną wozownią, zabytkowa świetlica cukrowni, Dom Wiedemanna a już niedługo także także Dom Młynarza. Miasto Pruszcz Gdański wprowadza do zabytków poszczególne referaty i miejskie instytucje, aby można je było wyremontować i utrzymać.
- W środowisku osób zajmujących się ochroną zabytków istnieje pogląd, że społeczną funkcją samorządów jest utrzymywanie takich obiektów zabytkowych w należytym stanie, nadając im odpowiednią funkcję użytkową – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. - Kiedy do pomorskiego rejestru zabytków trafił budynek Urzędu Miasta i zrewitalizowaliśmy dwór oraz wozownię majątku przy ulicy Grunwaldzkiej, poszliśmy dalej tą drogą, rewitalizując kolejne cenne kulturowo obiekty.
Dziś  kino i siedzibę CKiS w dawnej świetlicy cukrowni, Do Domu Wiedemanna wprowadził się referat ekspozycji i dziedzictwa, a już wkrótce – do tak zwanego Dworu Młynarza, przeniesie się urzędu stanu cywilnego i część referatów technicznych. Urzędnicy przekonują że nowoczesny samorząd może bez problemu funkcjonować w odpowiednio dostosowanych zabytkach. Czego zamierzają dawać dalej dowód.
(Red.) fot. UM Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: