Pałac, Reichenbachowie, Sowieci i tajemnicza skrzynia

O takim znalezisku marzy każdy eksplorator. Jest metalowa, okuta solidnymi sztabami i zamknięta na kłódki. Kryje zaś w sobie tajemniczą zawartość. W zrujnowanym pożarem pałacu w Goszczu, na Dolnym Śląsku, który jest obecnie rewitalizowany, podczas odgruzowywania znaleziono solidną skrzynię.

Pałac wybudowano w 1755 roku i do stycznia 1945 roku należał do rodziny von Reichenbach. Od 1945 do 1947 rezydowały w nim wojska sowieckie. Potem spłonął. Do dziś za to, w dobrym stanie, zachowały się: park; dwa budynki łącznikowe; dwie oficyny – dawne domy gościnne; oficyna mieszkalna; stajnia koni wyjazdowych; maneż; dom ogrodnika; budynek bramny, obecnie dom nr 63 z XVIII/XIX w.; dwa domy służby pałacowej z 1760 r. Od prawie dekady Gmina Twardogóra, w miarę dostępnych środków, remontuje i zabezpiecza założenie. Zaczęła od parku i zachowanych budynków, teraz przyszedl czas na ruiny właściwego pałacu, których oczyszczenie przyniosło taką niespodziankę;

- Nie ma co się spodziewac w tej skrzyni czegoś wielkiego, czyli skarbów. Byli tu Rosjanie i pewnie zabrali wszystko co najcenniejsze – komentują internauci, mając jednak nadzieję, że znajdzie się w niej coś należącego do rodziny von Reichenbach. Jak doczytaliśmy się na funpage gminy, w przyszłości pałac ma służyć działalności kulturalnej, i posłużyć do budowy jakościowej oferty kulturalnej Gminy Twardogóra, dedykowanej dla różnych grup odbiorców, oraz ma pomóc w rozwoju rozpoznawalności Gminy Twardogóra pod kątem turystyki kulturalnej. Trzymamy kciuki za to ambitne i zbożne przedsięwzięcie!

(Red.) Bartosz Gondek fot. Gmina Twardogóra

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: