Cerkiew, podcienie i nie tylko przed nami 10 Dni Otwarte Żuławskich Zabytków

W najbliższy weekend czeka na nas dziesiąta, jubileuszowa odsłona Dni Otwartych Żuławskich Zabytków. W ramach akcji otworzą drzwi najciekawsze domy podcieniowe, będzie można spróbować kuchni żuławskiej i zobaczyć jedyną zabytkową cerkiew na Żuławach.

24 i 25 czerwca 2023 drzwi otworzą domy podcieniowe w Trutnowach, Marynowach i Miłocinie. Miłośnicy kuchni żuławskiej będą mogli skosztować lokalnych serów w Gospodzie Mały Holender w Żelichowie. Tam również będzie możliwość odwiedzenia jedynej na Żuławach cerkwi, czy przyjrzenia się największej w Polsce kolekcji nagrobnych kamieni znajdujących się na Cmentarzu Jedenastu Wsi. Pasjonaci zabytków hydrotechniki poznają sekrety m.in. przepompowni w Chłodniewie, Osłonce oraz zbudowanej w 1911 roku przepompowni parowej w Różanach.  Atrakcje dla zwiedzających przewidziane są również w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim, w Ceramice z Kącika, czy Oleśnie. W trakcie tegorocznych Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będzie można odwiedzić blisko 40 niesamowitych miejsc, które przeniosą nas w świat rodzimej „Małej Holandii". Nieco bliżej Gdańska będzie można zwiedzić dom podcieniowy w Trutnowych, a także przejść się z przewodnikiem po domu podcieniowym w Miłocinie, który wybudowany został w 1731 roku. Na początku XIX wieku drewniane ściany domu zostały zastąpione murowanymi z cegły i otynkowanymi. W latach 2010-2011 budynek przeszedł gruntowny remont. W 2017 roku w pomieszczeniach zabytkowego domu przeprowadzono prace renowacyjne i remontowe, wykonano takze prace związane z zagospodarowaniem i urządze niem terenu. Oprowadzanie w określonych godzinach- przewodnikiem po domu będzie pan Arkadiusz Ciszewski, który odkryje dodatkowo tajemnice wsi Miłocin. Godziny oprowadzania: 11.00, 13.00, 15.00, 17.00

W sobotę i niedzielę otwarty jest także kolejny żuławski zabytek – dwór podcieniowy w Pruszczu Gdańskim, czyli Dom Wiedemanna. W sobotę i niedzielę można zwiedzić nie tylko dwór z sienią i zabytkową klatką schodową, ale także napić się kawy i zobaczyć dwie bardzo ciekawe wystawy.

(Red.) Bartosz Gondek, Dyskusyjny Klub Filmu i Książki Historycznej . Fot. Turystyczny Powiat Gdański.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: