Pradziejowa Gdynia w najnowszej książce pomorskich archeologów

Dawno nie było o książkach. W tym przypadku – i to jakich! Po Gdyni Obiecanej Grzegorza Piątka, już wkrótce na rynku pojawi się "Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku", opowiadająca o dziedzictwie archeologicznym terenów, na których w XX wieku powstało Miasto z Morza.
Publikacja będzie najnoszą syntezą pradziejów na terenach Gdyni. W jej powstanie zaangażowani są min. pracownicy Instytutu Archeologii UG: dr Mateusz Cwaliński i dr Anna Strobin. Redaktor merytoryczny tomu -  dr Mateusz Cwaliński - tak zapowiada tę publikację:
„Chociaż Gdynia uzyskała prawa miejskie w 1926, minione stulecie stanowi jedynie najnowszy etap obecności człowieka w tym regionie. Pod poziomem współczesnych ulic i budynków można znaleźć warstwy skrywające pozostałości osad i cmentarzysk nawet sprzed średniowiecza. Ludzie odwiedzali te tereny co najmniej od mezolitu (ok. 8300-4500 p.n.e.). Niniejszą książkę można potraktować jako oprowadzenie po tej nadal słabo poznanej, ale niemniej fascynującej Gdyni z odległej przeszłości”.
Więcej o nowej publikacji, już wkróce na stronach miasta i Muzeum Miasta Gdyni.
oprac.Bg fot. przykładowe GDDKiA

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: